FAYDALI BİLGİLER
Faydalı Bilgiler

Haber Sitesi Yazılım Seçimi

Haber sitesi açarken dikkat edilmesi gereken konuların en başında yazılım gelmektedir. Seçtiğiniz haber yazılımı, başarmanız için en büyük yardımcı olabileceği gibi, başarısızlığın tek sebebi de olabilir.

Bu işi hobi olarak yapacaksanız açık kaynak kodlu yazılımlar da işinizi görür. Ücretsiz olarak edinebileceğiniz Wordpress gibi scriptlerle, ucuz bir sunum ücreti karşılığında kolayca haber sitesi açabilirsiniz. Ancak altını önemle çizmek gerekir ki, sadece amatör siteler için. Bu tarz haber scriptlerinin yüksek trafiklerde sorun çıkarttığı, özellikle aşırı cpu kullanımı nedeniyle kapanmalara sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Eğer profesyonel bir haber sitesi açmayı planlıyorsanız bu tarz yazılımlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Peki, kendime özel yazılım yaptırsam olur mu? diye soranlara da peşin peşin hayır diyelim. Eğer sadece size çalışan bir yazılım ekibiniz yoksa, bu işi eş-dost vasıtasıyla tanıdığınız “Ben yaparım, abi” diyenlere emanet edecekseniz, sakın yapmayın. “Bizim oğlan internet dâhisi, bütün gün bilgisayar başında, yapar sana da bir site” diyenlere de inanmayın.

Haber yazılımcılığı uzun soluklu bir iştir. Yazılım düzenli olarak geliştirilmeli, arama motorları ve sosyal medya sitelerindeki değişiklikler zaman kaybetmeden sitenizde güncellenmelidir.

"Düzenli olarak güncellenmeyen site; hem zaman kaybettirir, hem de para..."

Güncelleme denince aklınıza sadece sitenin tasarımı gelmesin. Tasarıma ek olarak, uygulamada kullanılan modüllerin de güncellenmesi gerekir. Ancak bundan daha önemlisi var ki o da arama motorları ve sosyal medya güncellemeleridir.

Büyük paralar ödeyerek satın aldığınız bir haber yazılımı, düzenli olarak güncelleme almıyorsa çok kısa sürede "eski" bir yazılım haline dönüşecektir. Sosyal medya sitelerinde (Facebook, Twitter, LinkedIn, Xing, Pinterest vs.) ve yaygın kullanılan arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo vs.) yıl içinde en az 20 güncelleme çıkartılmaktadır. Bu sayı her geçen gün çıkan yeni uygulamalar nedeniyle daha da artmaktadır. Kullandığınız haber sitesi yazılımı, çıkan her yeni güncellemeyi en kısa zamanda sisteme eklemeli. Aksi halde güncel yazılım kullanan rakiplerinizle aranızdaki fark her geçen gün artacaktır.