FAYDALI BİLGİLER
Faydalı Bilgiler

Haber yapacağız ama kimin için?

Sanıldığının aksine herkese hitap eden bir haber sitesi ile tanınmak zordur. Bunun yerine daha özel bir konu veya bölge seçip, sadece o konuda haber yaparak hedef kitlenizi daraltın.

Mesela; sadece Fatih ilçesinden haberlerin yayınlandığı bir site düşünelim. Bölgenin tüm sorunlarından bahseden, aynı zamanda olayları yayınlayan, hatta bölge halkının sesi niteliğinde bir haber sitesi hayal edin. Bu sayede Fatih’te yaşayanların ilgisini kolayca çekip, kısa sürede takip edilen bir site olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Tüm Türkiye’ye haber yetiştirmeye çalışıp, binlerce site arasında kaybolmaktansa, daha küçük bir bölgede söz sahibi olmak sizi kısa sürede başarıya taşıyacaktır. Unutmayın ki, sitenizin tanınıyor olması reklam gelirlerinizi doğrudan etkileyecektir.

Bölge haberciliği arama motorlarının da dikkatini çekecektir. Genel haberler sunan diğer sitelere göre, haber yaptığınız bölge ile ilgili aramalarda siteniz daha ön sırada yer alacaktır.

Tek konuda haber sitesi yapmaya karar verdiysek, 1. maddeye minik bir ekleme yapabiliriz. İsmin kısa ve akılda kalıcı olmasının öneminden bahsetmiştik ama tek konu sitelerinde konunun alan adında olması da siteye fayda sağlayacaktır. Bölge örneğinden devam edersek taksimgundemi.com, sislihaberleri.com hatta, beyoglu-gunluk-haberler.com gibi isimler, kısa ama anlamsız kelimelere göre daha işlevsel olabilir.

Not: Türkçe harflere sahip isimler ve .com dışındaki uzantılar 2. makalenin konusu